
ZLÍN, MĚSTO HAZARDU ZASLÍBENÉ
Protože zlínský STAN zvolil místo osobní komunikace cestu příspěvků na sociálních sítích, rozhodli jsme se zareagovat stejným způsobem.
STAN připravil k naší žádosti pro Zastupitelstvo města Zlína analýzu počtu herních zařízení a výnosů z hazardních her u krajských měst mezi lety 2011 a 2021. V minulém týdnu – ještě předtím, než byl materiál projednán na zastupitelstvu – pak údaje z analýzy STAN prezentoval na svých sociálních sítích.
Data, která jsou jasná, se přitom STAN bohužel snaží prezentovat takříkajíc tak, aby to vyšlo. Tak tedy, milý STAN, zde je účet Vašeho vládnutí ve vztahu k hazardu.
Data, která byla převzata z oficiálních statistik Ministerstva financí, mluví jasně:
- Město Zlín je mezi 13 krajskými městy 4. nejhorší co do počtu kusů herních zařízení – před námi jsou jen Plzeň, Olomouc a Pardubice (o 2 kusy). Za námi jsou města jako Hradec Králové, Liberec, České Budějovice, Brno nebo Ostrava.
- Město Zlín je mezi 13 krajskými městy 4. nejhorší co do počtu kusů herních zařízení na technické hry na 1.000 obyvatel – v tomto ukazateli je na tom lépe dokonce i Praha.
- Město Zlín je mezi 13 krajskými městy 4. nejhorší co do počtu příjmů z hazardních her na jednoho obyvatele.
Zlín je a byl město hazardu zaslíbené a po 10 letech účasti STAN na vládě ve Zlíně se z jejich vůle a iniciativy odehrálo jen pozoruhodně málo.
Shrňme si fakta:
- Zlín byl po celou dobu účasti STAN na radnici vždy mezi 4 až 5 nejhoršími krajskými městy v jakémkoliv parametru, který je z pohledu hazardu sledován. A tedy – Zlín byl a je místem hazardu.
- STAN uvádí, že v roce 2012 prosadil obecně závaznou vyhlášku, jejímž účelem mělo dojít k regulaci hazardu na území města. Nestalo se tak.
- V roce 2013 máme ve Zlíně 921 herních zařízení a v roce 2014 ještě o 76 více (997).
- Po čtyřech letech účasti zlínského STAN na radnici patří Zlín po STAN provedené regulaci ke špičkovým herním destinacím v České republice se zvyšujícími se počty herních zařízení a příjmy z hazardních her.
- V letech 2014 až 2015 byl STAN, který sám neinicioval nic, nucen reagovat na referendum organizované z iniciativy pana Tomáše Pasterného. Pod tlakem občanského referenda (nikoliv z iniciativy hnutí STAN!) skutečně dochází k poklesu hracích zařízení z 975 o 190. Nutno poznamenat, že ke značné nelibosti náměstka STAN odpovědného za hazard ve Zlíně, který má svoji městskou (i mimoměstkou) agendu řešenou v budově patřící panu Rédlovi.
- V letech 2016 a 2017 je setrvalý stav, a to i přesto, že stávající zastupitelé STAN jsou v tehdejším zastupitelstvu a jsou soustavně interpelováni na téma hazardu ve Zlíně a propojení osob z kauzy nyní známé jako Dozimetr na hazard a hnutí STAN ve Zlíně.
- S účinností od 1. 1. 2017 vchází v platnost nový zákon o hazardních hrách č. 186/2016 Sb., který stanovuje přechodná období, a to 10 měsíců pro povolovací procesy. Plnou vahou pak dopadá na herní průmysl od 1. 1. 2018. STAN iniciuje vyhlášku (již mu nic jiného nezbývá) až s účinností ke konci října 2017, aby dokonale využil alespoň část přechodného období. Celostátní regulací dochází k potlačování hazardu na úrovni všech měst a všechna města zaznamenávají pokles jak výnosů, tak i hracích zařízení. STAN pokles herních zařízení a označování prostor heren vlivem národní regulace přitom prezentuje jako svůj úspěch ve městě Zlíně!
- Krajská města se začínají regulací hazardu zcela vážně zabývat, protože to vnímají jako společenský problém. Města jako Jihlava, Brno, Ostrava nebo České Budějovice vyhlašují válku hazardu na svých územích a daří se jim účelně a razantně regulovat hazard. Ne tak město Zlín.
- I po zákonné regulaci se Zlín opět zařadí mezi 4 až 5 nejhorších krajských měst v České republice jako pro hazard přívětivé město – to vše opět za účasti STAN.
Materiál, který jsme od STAN dostali, se snaží oficiální data pocházející z Ministerstva financí České republiky účelově zkreslit a vyložit tak, aby STAN vypadal jako bojovník proti hazardu.
Naše hnutí akcentuje Zlín jako město přívětivé pro rodiny. Proto máme potřebu na tento stav poukázat a řešit jej. Hazard je totiž závažný společenský problém a kolem hazardu vznikají zájmové skupiny, které dokáží přetavit své zájmy v politický vliv.
Jak se nám to stalo ve Zlíně …