Ohlédnutí za zlínským říjnem 2020: volby, analogový Zlín, pirát supermanem
Říci, že mi chodí denně desítky či stovky děkovných dopisů reagujících souhlasně na mé články, by bylo, připouštím, poněkud nadnesené. Avšak s reakcemi se přeci jen, a to ne zřídka setkávám, což je důkazem, že své čtenáře mám. Respektive máme – my jako hnutí. Jsem velmi vděčen, že jsme opravdovým týmem tvořeným lidmi, na jejichž názor dám. Je to pro mě dokladem, že náš projekt je ideově značně kompaktní. Píšu to proto, že i když je pod článkem podepsán jeden či dva, publikuje vždy s podporou dalších – ostatních členů klubu.
Abychom dodrželi časovou posloupnost, začneme prvním říjnovým víkendem. Ten přinesl porážku nešťastně komunikovaného i schvalovaného záměru postavit nový krajský špitál. Buldočí sveřepost v krajské radě končících lidovců přinesla příkrou polarizaci názorů u veřejnosti a nemocnice se stala prakticky jediným tématem voleb. Při oboustranně až hysterických reakcích se ukázalo, že lidé starou nemocnici překvapivě vášnivě milují. Říkají ji důvěrně „Baťovka“, což je vlastně nové slovo, neboť jsem jej nikdy dříve v souvislosti s nemocnicí neslyšel.
Nemohu se ubránit dojmu, že ve Zlínském kraji volili zapřisáhlí zastánci nové nemocnice lidovce, fanoušci dobrotivých tváří pánů Gazdíka a Adámka jejich STAN, ale všichni ostatní byli vedle odporu k novému špitálu jakoby vedeni celostátními lídry. Je jen mou spekulací, že ve Zlínském kraji občané ani tak nevolili paní Ančincovou, pány Holiše a Trauba, ale hlasovali vlastně pro celostátní lídry Bartoše, Babiše a Fialu. Volby tak do funkcí vynesly nové, na krajské úrovni neznámé tváře. Co naplat, že jsou nezkušení, důležitá je pro voliče, zdá se, především značka.
Zatímco ve většině krajů se ostatní subjekty snažily spolupráci s hnutím ANO vyhnout, u nás je tomu opět jinak. Vedle zlínského primátora za ANO zde bude i hejtman za ANO. Podobný double je k vidění myslím jen v Ostravě. To však není hodnocení, jen konstatování s douškou, že náš kraj může být díky novým krajským koaličním partnerům od nynějška ne neoprávněně považován za baštu hnutí premiéra Babiše.
V jednom z minulých textů jsem psal o městských zastupitelích zvolených nově do krajského zastupitelstva. Gratulovat jsem jim mohl na zasedání městského zastupitelstva ve čtvrtek 22. října. To se konalo za osobní účasti i přesto, že všichni rozumní apelují na to, abychom se v této koronavirové době neshromažďovali. Ačkoliv zastupitelstvo Valašského Meziříčí umí jednat online, zlínský magistrát distanční zasedání zastupitelstva nepřipravil. Snad příště. Sice vidím většinu členů zastupitelstva osobně opravdu rád, ale zrovna v této době bych si to odpustil. Kdyby aspoň jsme se sešli v prostornějším kongresovém centru. Dodejme, že v městské radě mají IT na starosti lidovec A. Dufek a pirát J. Jaroš. Zatímco u KDU ČSL se konzervativní přístup dá očekávat, u progresivních pirátů je slabší tah na branku překvapením. U gramodesek či filmu je analog sympatickou a romantickou reminiscencí minulých dob, u správy města jde o zanedbaný vývoj, tedy vyslovenou zastaralost.
Těžko říct, zda dojde ke zlepšení. Pan Jaroš totiž bude mít ještě víc práce, než má nyní. Zatímco na zastupitelstvu na funkci městského zastupitele rezignoval dr. Zlínský (SPD), rovněž zvolený v krajských volbách, pan Jaroš setrval a sbírku funkcí vůčihledně rozšířil. Nyní je městský zastupitel, městský radní, nově získal křeslo v krajském zastupitelstvu a směřuje i do krajské rady. A opět pro oblast digitalizace. Ale to není všechno, dále je pan Jaroš jednatelem ve firmách: Technické služby Zlín a Technické služby Zlínsko. A třešinka na dortu – členství v dozorčí radě FC Fastav Zlín. Ale to je možná při stavu zlínského fotbalu spíš za trest.
Je toho dost, že? Jestli to pan Jaroš zvládne, je to hotový superman. Ale co má jiného dělat? Pirátů je holt na Zlínsku asi málo. Rozhodně méně, než by si podpora voličstva zasloužila. Možná až se díky hradnímu, bláznivě pošetilému projektu Labe-Odra-Dunaj zdynamizuje říční doprava i v našem regionu, pirátů přibude.
S podporou svého klubu
M. Pášma, J. Juráš, Zlín 21
PS: www.pirati.cz: Eliminace souběhu funkcí je jedním ze základních pilířů pirátské politiky. Osoba, která ve stejné chvíli zastává více funkcí, nemůže zodpovědně vykonávat jednotlivé pozice na plný úvazek, což má vliv i na státní rozpočet. Kromě mapování souběhu funkcí politiků se rovněž snažíme předkládat legislativní změny, které zamezí např. motivaci kumulovat vysoké pozice s cílem vyššího příjmu.