
Rozpočet města našima očima
Rozpočet města je velmi důležitý dokument, jehož schválení jsme však nechtěli blokovat zejména s ohledem na množství organizací, které jsou na něm závislé. Opoziční zastupitelé navíc nemají žádný nástroj, jak na něm cokoliv upravit. To je plně v režii vládnoucí koalice.
Jestliže však sestavením rozpočtu koalice sděluje občanům, jakým způsobem chce město řídit, je to bohužel čím dál smutnější pohled. Každé město potřebuje pro svůj růst investice. Zlín je v tomto specifický, protože kromě investic potřebuje také docela významné finance na opravy dlouhodobě zanedbaných a rozpadajících se budov, jako divadlo, kino, radnice či fotbalový nebo hokejový stadion.
Občan by očekával, že rozpočet bude nějak řešit i problematiku bydlení, či dopravy, kde Zlínu doslova ujel vlak (v případě nádraží i obrazně). Místo toho, ale vidíme stále rostoucí výdaje na provoz města a jeho příspěvkových organizací. Ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 postupně vzrostly provozní výdaje (bez oprav) o 57%, ale příjmy pouze o 45%. Je skvělé a důležité, že v krajském městě máme rozsáhlou síť dopravy, vlastní divadlo či filharmonii a na kopci za Zlínem jednu z nejlepších zoologických zahrad ve střední Evropě. To vše však nutně vyžaduje investice nejen do jejich provozu, ale také rozvoje. A tady je třeba upozornit, že plán investic na rok 2025 je při započtení inflace oproti roku 2019 poloviční!
Pokud tedy má Zlín udržet stávající úroveň služeb a výjimečnost těchto organizací, nutně bude muset změnit svůj pohled právě na rozpočet. Řešením je dle našeho názoru hledání úspor v hospodaření (v efektivitě) a zajištění jiných, externích zdrojů financování. Místo toho se však radní snažili na posledním zastupitelstvu tomto roce přesvědčit občany, že jediná možnost je zvedání jejich daní, poplatků a omezování služeb. Jestliže největším příspěvkem do rozpočtu každého města je příspěvek státu na obyvatele s trvalým bydlištěm, nic z uvedeného žádné nové poplatníky nepřivábí. Ne nadarmo rostou všechny města a vesnice v okolí. Mimochodem – každý pak dojíždí do Zlína za prací autem a město má další problém s dopravou.
Shrnuto, podtrženo – schválený a předložený rozpočet není pro obyvatele města dobrou zprávou a z pohledu budoucnosti Zlína ukazuje, že stávající koalice, která je s malými obměnami u moci již 3. volební období, stále nemá koncept, kam by se město mělo ubírat a jak ho rozvíjet. Tolik propagovaná „vize města se 100tisíci obyvateli“ je pak nereálným snem, protože trend, jakým hospodaří, je bohužel přesně opačný.